Gdzie sprawdzają się sufity monolityczne?

Gdzie sprawdzają się sufity monolityczne?

Sufity monolityczne to nic innego, jak sufity podwieszane o stosunkowo lekkiej konstrukcji umieszczonej poniżej stropu, które po montażu i wyszpachlowaniu stanowią jednolitą całość. Mogą być stosowane w celu ukrycia przewodów elektrycznych i wentylacyjnych, zakrycia wszelkich nierówności na suficie czy zmniejszenia rozmiarów pomieszczenia. Wykonywane są z różnych materiałów, jednak najlepszym wyborem będą modele z wełny skalnej, która zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Powodem są lepsze właściwości dźwiękochłonne i wytrzymałość – w porównaniu do popularnego karton-gipsu. Wykorzystując właściwości wełny mineralnej, można zredukować echo i pogłos oraz zapewnić wyraźne słyszenie dźwięków.

Sufity monolityczne zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo osobom korzystającym z pomieszczeń i są odporne na ogień. Montaż takiego sufitu pozwala na zastosowanie materiałów niepalnych, które zaklasyfikowane są ze względu na reakcję na ogień do klasy A2-s1,d0. Oznacza to, że sufity monolityczne z wełny nie przyczyniają się do rozwoju pożaru, a także stanowią ochronę na wypadek wybuchu. Co więcej, regulują również wilgoć w pomieszczeniu, a montaż jest szybki i łatwy. Jednolita i pełna struktura sufitów sprawia, że doskonale pochłaniają dźwięk. Aby jeszcze bardziej zwiększyć komfort akustyczny, przestrzeń między sufitem a stropem można wypełnić materiałem izolacyjnym.

Wśród niewątpliwych zalet podwieszanych sufitów monolitycznych należy wymienić niebanalne walory estetyczne wykończonych pomieszczeń. Wybór systemów umożliwiających tworzenie falistych powierzchni sprawi, że sufit będzie prezentował się bardziej efektownie niż systemy płaskie. Jednolita konstrukcja umożliwiająca połączenie sufitu ze ścianami tak, aby całkowicie ukryć system montażowy, pęknięcia, odpryski i inne uszkodzenia to doskonałe rozwiązanie zarówno do nowych, jak i poddawanych renowacji budynków. Jest to dobra alternatywa dla systemów modułowych, które często eksponują łączenia ich poszczególnych części.

Gdzie najczęściej znajdują zastosowanie sufity monolityczne?

Jednolita powierzchnia sufitu monolitycznego daje możliwość tworzenia zróżnicowanych kształtów, wysp i niemal dowolnej geometrii. Dzięki temu umożliwia komponowanie oryginalnych i nietypowych aranżacji oraz instalacji oświetleniowych. Doskonale spisuje się w galeriach sztuki, muzeach, salonach wystawowych, salach koncertowych i muzycznych, restauracjach, klubach czy centrach konferencyjnych. W takich miejscach sufit zaskakujący nietypową formą i wykończeniem z pewnością przyciągnie uwagę, a w parze z oświetleniem stworzy niepowtarzalną atmosferę. Monolityczne sufity podwieszane o gładkiej powierzchni najczęściej znajdują zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, obiektach medycznych i edukacyjnych, urzędach, hotelach, sklepach, bibliotekach oraz innych placówkach handlowych i usługowych.

Są one rekomendowane nie tylko do nowoczesnych i minimalistycznych pomieszczeń, gdyż doskonale odnajdą się także we wnętrzach stylizowanych. Ograniczeniem jest tutaj fantazja architekta oraz inwestora. Zamontowanie takiego systemu monolitycznego w punktach biurowych i usługowych sprawi, że w ich wnętrzu dźwięk rozchodzić się będzie dużo lepiej. Oznacza to, że pracownicy, jak i klienci będą mogli prowadzić w pomieszczeniach swobodne rozmowy bez przekrzykiwania się. Z kolei jednolita struktura sufitu sprawi, że światło będzie odbijane równomiernie, tym samym pomieszczenia będą dobrze doświetlone. Jeżeli zależy nam na bardzo jasnych pomieszczeniach, wówczas dobrze jest pomalować sufit na kolor biały. To sprawi, że współczynnik odbicia światła będzie wynosił ponad 70 procent, co pozwoli na znaczną oszczędność energii.

Średnia ocen: 5

Czytaj również


Czym są sufity akustyczne i gdzie mają zastosowanie?

Eliminują pogłos. Wyciszają pomieszczenia, w których się znajdują. Redukują hałas dochodzący z sąsiednich pokoi. Sufity

Materiały do suchej zabudowy

Materiały do suchej zabudowy to różnego rodzaju elementy składowe tego systemu, wykorzystywane na etapie montażu

Jak niestandardowo wykończyć sufit?

Sufit jest często pomijany przy aranżowaniu wnętrz. A przecież metamorfozie można poddać nie tylko ściany.

Sufity kasetonowe

Sufity kasetonowe to konstrukcje zbudowane z wytrzymałego stelaża oraz odpowiednich płyt, których układ można łatwo

Sufity akustyczne

Sufity akustyczne to specjalnie opracowane konstrukcje, które gwarantują wysoki poziom tłumienia hałasów. Ich zastosowanie pozwala

Płyty sufitowe z wełny mineralnej

Płyty sufitowe z wełny mineralnej to konstrukcje, które idealnie sprawdzają się w wielu miejscach. Z

Sufit podwieszany Armstrong

Sufit podwieszany Armstrong jest rozwiązaniem przeznaczonym przede wszystkim dla biur, hoteli, budynków użyteczności publicznej, sklepów

Farba elewacyjna

Farba elewacyjna to uniwersalny produkt do malowania elewacji, która znajduje zastosowanie w przypadku powierzchni rozmaitych

Klej do płytek

Klej do płytek wymagany jest zawsze i wszędzie tam, gdzie układana jest glazura. Przyklejanie płytek