Cena suchej zabudowy

Cena suchej zabudowy

Cena suchej zabudowy to jeden z czynników, który w dużej mierze przemawia za wyborem tej technologii. Koszty płyt gipsowo-kartonowych i innych materiałów używanych w tego rodzaju systemach mogą być bardzo przystępne. Sucha zabudowa posiada też inne zalety, włącznie z szybkim montażem, dużą wszechstronnością czy odpowiednim efektem estetycznym. Jej zastosowanie sprawdzi się przy wykonywaniu ścian, sufitów, poddaszy i innych elementów architektonicznych.

Spis treści:
Od czego zależy koszt?
Rodzaj wykorzystanych materiałów
Specyfika i wymagania projektu
Z czego wynika koszt za m²?
Dodatkowe prace
Opcjonalne elementy wykończeniowe

Od czego zależy cena suchej zabudowy?

Cena suchej zabudowy zależy w rzeczywistości od różnych zmiennych, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu takiej inwestycji. Istotne dla kosztów są zarówno użyte materiały, jak i specyfika samego projektu. Wiele produktów niezbędnych do pracy w systemie suchej zabudowy oferuje nasza hurtownia budowlana, czyli Baustoff-Metall. Ich zastosowanie stanowi świetną alternatywę dla mokrych zapraw, klejów i innych rozwiązań bazujących na wodzie zarobowej, które wymagają wprowadzania wilgoci do wnętrz oraz oczekiwania na wyschnięcie.

Rodzaj wykorzystanych materiałów

Koszty suchej zabudowy w dużej mierze zależą od rodzaju materiałów, które zostaną wykorzystane do realizacji danego projektu. Do najbardziej podstawowych rozwiązań w tej technologii należą płyty gipsowo-kartonowe. W kategorii tej występują różne produkty, włącznie z płytami standardowymi, akustycznymi, wodoodpornymi czy nawet ognioodpornymi. Cena za poszczególne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych jest uzależniona głównie od ich indywidualnych właściwości, a tym samym docelowego zastosowania. W systemach suchej zabudowy wykorzystywane są jednak również inne komponenty, które także trzeba wliczyć w koszty. Do takich produktów należą chociażby oferowane w naszej hurtowni profile, czyli elementy przeznaczone do stworzenia konstrukcji nośnej. Koszty materiałów obejmują też wszelkiego rodzaju akcesoria montażowe, które są niezbędne dla sprawnej realizacji prac instalacyjnych.

Specyfika i wymagania projektu

Na koszty suchej zabudowy znacząco wpływa również skala całego projektu oraz poziom jego złożoności. Wydatek będzie niższy w przypadku prostszych zadań, takich jak np. wykonanie sufitu podwieszanego w standardowym pomieszczeniu czy zabudowanie ściany działowej. Projekty bardziej skomplikowane wiążą się zwykle z pokaźniejszą inwestycją. Cena wzrasta przy wykonywaniu chociażby wielopoziomowych konstrukcji sufitowych czy ścian o nietypowym kształcie, np. z łukami czy wnękami. Na koszty może też wpływać konieczność odpowiedniego dostosowania całej zabudowy do specyficznych wymagań, chociażby pod względem odporności na hałas, ogień czy wilgoć. W przypadku najbardziej zaawansowanych projektów proces montażu jest bardziej złożony i kosztowny.

Sylwetka człowieka z narzędziami w pasie

Z czego wynika cena za m² suchej zabudowy?

Cena za m² suchej zabudowy również uzależniona jest od rodzaju użytych materiałów, a także stopnia zaawansowania całego projektu. Nie bez znaczenia w tym przypadku pozostają jednak kwestie związane z robocizną. Cena za metr kwadratowy zależy przede wszystkim od indywidualnych stawek wykonawców, a także poziomu ich doświadczenia oraz ogólnej renomy. Istotną kwestią jest też czas realizacji projektu. Im wcześniej ekipa budowlana może zakończyć prace, tym z reguły wyższy koszt inwestycji. Warto też pamiętać, że ceny robocizny różnią się w poszczególnych regionach kraju.

Dodatkowe prace

Zastosowanie suchej zabudowy nie ogranicza się wyłącznie do wykonywania sufitów podwieszanych, ścianek działowych czy poddaszy. Koszty projektu mogą wzrosnąć, jeżeli obejmuje on również wykonanie innych prac. Płyty gipsowo-kartonowe doskonale sprawdzają się chociażby przy obróbce okien dachowych. W zależności od specyfiki projektu, w koszty nierzadko trzeba wliczyć nakładanie gładzi gipsowej, zbrojenie połączeń płyt, spoinowanie, gruntowanie, malowanie czy wklejanie taśmy narożnikowej. Cena za metr kwadratowy wzrasta również w przypadku zadań, w ramach których konieczne jest zapewnienie odpowiedniej instalacji termicznej. Rozwiązaniem może być wówczas popularna wełna mineralna lub inne materiały izolacyjne, które oferujemy w naszej hurtowni. Koszty wzrastają również w sytuacji, gdy realizacja prac wiąże się z potrzebą wymiany czy zabezpieczenia instalacji elektrycznej lub hydraulicznej.

Opcjonalne elementy wykończeniowe

Koszty suchej zabudowy wzrastają przy zastosowaniu elementów opcjonalnych, takich jak np. oświetlenie LED. Listwy tego typu świetnie sprawdzają się w sufitach podwieszanych, jednak wymagają bardzo precyzyjnego montażu i nierzadko wykonania dodatkowych prac instalacyjnych. Cena zależy wówczas od rodzaju użytych materiałów oświetleniowych, a także ilości punktów świetlnych. Koszty zmieniają się także przy wprowadzaniu dekoracyjnych elementów wykończeniowych, takich jak ozdobne narożniki czy wzory. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące suchej zabudowy. Zachęcamy też do zapoznania się z naszą aktualną ofertą.

Średnia ocen: 5

Czytaj również


Materiały budowlane

Materiały budowlane są niezbędne na etapie budowy, konserwacji czy remontowania różnych budowli. Aby dobrze spełniały

Profile do sufitu podwieszanego

Profile do sufitu podwieszanego to praktyczne komponenty, za pomocą których można szybko i sprawnie stworzyć

Rodzaje profili do suchej zabudowy

Rodzaje profili do suchej zabudowy są bardzo zróżnicowane, przez co zapewniają szerokie możliwości w zakresie

Płyty wodoodporne

Płyty wodoodporne to nowoczesne materiały budowlane, które odznaczają się podwyższoną wytrzymałością na oddziaływanie wody. Z

Sufit podwieszany krzyżowy

Sufit podwieszany krzyżowy to wyjątkowo praktyczna konstrukcja architektoniczna. Rozwiązanie to łączy w sobie walory funkcjonalne

System suchej zabudowy

System suchej zabudowy to szybka, łatwa i praktyczna technologia budowy różnych elementów konstrukcyjnych i wykańczania

Sufity Armstrong

Sufity Armstrong to nowoczesne konstrukcje dedykowane biurom, sklepom, hotelom, szkołom, placówkom opieki zdrowotnej, dworcom, lotniskom

Czym są sufity akustyczne i gdzie mają zastosowanie?

Eliminują pogłos. Wyciszają pomieszczenia, w których się znajdują. Redukują hałas dochodzący z sąsiednich pokoi. Sufity

Tynki zewnętrzne

Tynki zewnętrzne to produkty, których rolą jest przede wszystkim ochrona elewacji przed czynnikami zewnętrznymi, takimi