Eliminują pogłos. Wyciszają pomieszczenia, w których się znajdują. Redukują hałas dochodzący z sąsiednich pokoi. Sufity akustyczne to nowy sposób na zagwarantowanie sobie komfortu podczas pracy, spotkań biznesowych czy prowadzenia wykładu. Elementy te do niedawna były montowane głównie w obiektach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej. Ostatnio zalety tych produktów zaczęli doceniać również prywatni inwestorzy, którzy coraz chętniej zakładają je w domach, a nawet mieszkaniach. Czym jednak są podwieszane konstrukcje dźwiękochłonne?
Sufit akustyczny to konstrukcja składająca się z jednej lub kilku płyt wykonanych z dźwiękochłonnych materiałów. Najczęściej w procesie produkcji tych elementów wykorzystywana jest sprężysta wełna mineralna. Współczynnik pochłaniania dźwięku tego surowca to 0,8 – 1,0 αw. W praktyce oznacza to, że jest on w stanie zminimalizować hałas przenoszony przez ściany, w tym dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Doskonale redukuje również pogłos powstający w wyniku nakładania się na siebie fal dźwiękowych.
Podwieszane sufity akustyczne są mocowane na stropie za pomocą specjalnych profili i stalowych linek. Dzięki temu, montując te konstrukcje w danym pomieszczeniu, można zmniejszyć jego kubaturę. Co to właściwie znaczy? Że można je szybko ogrzać, wykorzystując mniej ciepła niż dotychczas. To z kolei przekłada się na niższe opłaty za ogrzewanie.
Co sprawia, że dany sufit podwieszany można określić mianem akustycznego? O tym decydują jego właściwości – zapewnione przez materiał, z którego konstrukcja została wykonana.
Każdy tego typu produkt powinien mieć następujące właściwości:
Żeby zapewnić sobie jak największy komfort akustyczny, warto zwrócić uwagę nie tylko na akustykę sufitu, ale także ścian. Ścianki działowe z płyty kartonowo-gipsowej oraz panele ścienne pozwolą Ci jeszcze lepiej wyciszyć pomieszczenie.
Można pokusić się o stwierdzenie, że lista miejsc, w których sprawdzą się sufity akustyczne, nie ma końca. Mamy na myśli wszystkie pomieszczenia, gdzie przebywa wiele osób i tym samym powstaje dużo źródeł dźwięku, czyli:
Tynki zewnętrzne to produkty, których rolą jest przede wszystkim ochrona elewacji przed czynnikami zewnętrznymi, takimi
Sufit jest często pomijany przy aranżowaniu wnętrz. A przecież metamorfozie można poddać nie tylko ściany.
Rodzaje profili do suchej zabudowy są bardzo zróżnicowane, przez co zapewniają szerokie możliwości w zakresie
Płyta sufitowa jest podstawowym elementem, który pozwala na tworzenie sufitów podwieszanych. Po zainstalowaniu ramy puste
Płyta karton-gips to popularny materiał budowlany, który na szeroką skalę wykorzystywany jest w wielu inwestycjach.
Klej do płytek wymagany jest zawsze i wszędzie tam, gdzie układana jest glazura. Przyklejanie płytek
Sucha zabudowa poddasza jest obecnie popularnym sposobem na estetyczne, łatwe i szybkie wykończenie przestrzeni użytkowych
Kleje do płytek na zewnątrz są niezbędne na etapie mocowania tego rodzaju okładzin poza wnętrzem
Hurtownia budowlana zawsze powinna zapewniać swoim klientom szeroki wybór specjalistycznego zaopatrzenia, a także nieustannie rozwijać