Czym są sufity akustyczne i gdzie mają zastosowanie?
Czym są sufity akustyczne i gdzie mają zastosowanie?

Eliminują pogłos. Wyciszają pomieszczenia, w których się znajdują. Redukują hałas dochodzący z sąsiednich pokoi. Sufity akustyczne to nowy sposób na zagwarantowanie sobie komfortu podczas pracy, spotkań biznesowych czy prowadzenia wykładu. Elementy te do niedawna były montowane głównie w obiektach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej. Ostatnio zalety tych produktów zaczęli doceniać również prywatni inwestorzy, którzy coraz chętniej zakładają je w domach, a nawet mieszkaniach. Czym jednak są podwieszane konstrukcje dźwiękochłonne?

Sufit akustyczny to konstrukcja składająca się z jednej lub kilku płyt wykonanych z dźwiękochłonnych materiałów. Najczęściej w procesie produkcji tych elementów wykorzystywana jest sprężysta wełna mineralna. Współczynnik pochłaniania dźwięku tego surowca to 0,8 – 1,0 αw. W praktyce oznacza to, że jest on w stanie zminimalizować hałas przenoszony przez ściany, w tym dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Doskonale redukuje również pogłos powstający w wyniku nakładania się na siebie fal dźwiękowych.

Podwieszane sufity akustyczne są mocowane na stropie za pomocą specjalnych profili i stalowych linek. Dzięki temu, montując te konstrukcje w danym pomieszczeniu, można zmniejszyć jego kubaturę. Co to właściwie znaczy? Że można je szybko ogrzać, wykorzystując mniej ciepła niż dotychczas. To z kolei przekłada się na niższe opłaty za ogrzewanie.

Właściwości akustyczne sufitów podwieszanych

Co sprawia, że dany sufit podwieszany można określić mianem akustycznego? O tym decydują jego właściwości – zapewnione przez materiał, z którego konstrukcja została wykonana.

Każdy tego typu produkt powinien mieć następujące właściwości:

 1. Dźwiękochłonność – współczynnik ten oznacza, że sufit eliminuje pogłos powstający w wyniku odbijania i nakładania się na siebie fal dźwiękowych. Konstrukcja ta sprawia, że dźwięki stają się wyraźniejsze, ale nie męczą uszu, ponieważ nie towarzyszy im uciążliwy szum.
 2. Dźwiękoizolacyjność – uzyskiwana m.in. za sprawą specjalnych membran izolacyjnych. Wyposażony w nie sufit redukuje hałasy dochodzące z sąsiednich pomieszczeń. Ponadto dzięki nim dźwięki nie przedostają się poza pokój, w którym znajduje się konstrukcja akustyczna. To sprzyja prowadzeniu poufnych, biznesowych rozmów.

Żeby zapewnić sobie jak największy komfort akustyczny, warto zwrócić uwagę nie tylko na akustykę sufitu, ale także ścian. Ścianki działowe z płyty kartonowo-gipsowej oraz panele ścienne pozwolą Ci jeszcze lepiej wyciszyć pomieszczenie.

Gdzie sufity akustyczne sprawdzą się najlepiej?

Można pokusić się o stwierdzenie, że lista miejsc, w których sprawdzą się sufity akustyczne, nie ma końca. Mamy na myśli wszystkie pomieszczenia, gdzie przebywa wiele osób i tym samym powstaje dużo źródeł dźwięku, czyli:

 • biura,
 • sale wykładowe,
 • szkoły,
 • placówki opieki medycznej,
 • pokoje konferencyjne,
 • hale koncertowe,
 • studia nagraniowe,
 • lotniska,
 • dworce.
Średnia ocen: 0

Czytaj również


Sufity Amstrong

Sufity Armstrong

Sufity Armstrong to nowoczesne konstrukcje dedykowane biurom, sklepom, hotelom, szkołom, placówkom opieki zdrowotnej, dworcom, lotniskom

gruntowanie ścian

Jak zagruntować ściany przed malowaniem?

Gruntowanie ścian przygotowuje podłoże do dalszych czynności. Jest ono konieczne przy nowych i niemalowanych wcześniej

Skład budowlany

Skład budowlany

Dobry skład budowlany powinien być odpowiednio zaopatrzony, oferować materiały jak najlepszej jakości i proponować przystępne

sufity akustyczne

Czym są sufity akustyczne i gdzie mają zastosowanie?

Eliminują pogłos. Wyciszają pomieszczenia, w których się znajdują. Redukują hałas dochodzący z sąsiednich pokoi. Sufity

Sufity akustyczne

Sufity akustyczne

Sufity akustyczne to specjalnie opracowane konstrukcje, które gwarantują wysoki poziom tłumienia hałasów. Ich zastosowanie pozwala

Sufit kasetonowy

Sufity kasetonowe

Sufity kasetonowe to konstrukcje zbudowane z wytrzymałego stelaża oraz odpowiednich płyt, których układ można łatwo

Sufity podwieszane

Sufity podwieszane

Sufity podwieszane należą do wyjątkowo stylowych i praktycznych dodatków wnętrzarskich. Nie tylko korzystnie wpływają na

Sucha zabudowa

Sucha zabudowa

Sucha zabudowa to nowoczesny system wykańczania wnętrz, który nie wymaga zastosowania wody zarobowej. Płyty montowane

sufit

Gdzie sprawdzają się sufity monolityczne?

Sufity monolityczne to nic innego, jak sufity podwieszane o stosunkowo lekkiej konstrukcji umieszczonej poniżej stropu,