Jak zagruntować ściany przed malowaniem?

Jak zagruntować ściany przed malowaniem?

Gruntowanie ścian przygotowuje podłoże do dalszych czynności. Jest ono konieczne przy nowych i niemalowanych wcześniej ścianach, z uwagi na ich chłonność i pylistość. Zaleca się także nałożenie gruntu w przypadku ścian w stanie deweloperskim, gdyż bardzo często są one pomalowane słabej jakości farbą. Gruntować powinno się także ściany po usunięciu ze starych farb, wszelkie plamy, zacieki czy poprawiane ubytki. Dzięki gruntowaniu ściana nie pochłania zbyt dużej ilości farby oraz łatwiej jest osiągnąć równą i jednolitą powłokę. Ponadto unikniemy smug i przebarwień. Z kolei gruntowanie ścian przed szpachlowaniem i tynkowaniem pozytywnie wpłynie na trwałość kolejnych warstw podłoża. Celem tego zabiegu jest także związanie cząstek znajdujących się w podłożu i ujednolicenie jego podłoża.

W przypadku ścian pomalowanych farbą dobrej jakości wystarczy je umyć i odtłuścić mydłem malarskim. Jeżeli nie wiemy, czy gruntowanie jest konieczne, możemy potrzeć dłonią powierzchnię ściany w kilku miejscach. Jeśli na naszej dłoni pozostanie biały osad, wówczas powinniśmy je zagruntować. Wykorzystuje się do tego farby i preparaty, które pomagają zniwelować różnice w fakturze czy barwie danego podłoża. Gruntowanie powierzchni przed malowaniem powoduje także zmniejszenie zużycia farby, gdyż zadowalający efekt możemy uzyskać już po pierwszym malowaniu.

Jak zauważa ekspert z firmy Baustoff-Metall: Pominięcie w pracach wykończeniowych gruntowania może doprowadzić do pękania i łuszczenia się farb, słabej przyczepności i jej zrywania podczas odklejania taśmy malarskiej. Co więcej, może to skutkować niejednorodną strukturą, słabą wytrzymałością, zaciekami i przebarwieniami.

Gruntowanie ścian przed malowaniem krok po kroku

Do gruntowania ścian przed malowaniem służą specjalne preparaty gruntujące i farby podkładowe. Przed przystąpieniem do pracy należy ścianę oczyścić z luźnych cząstek, starej farby, resztek tapety, tłustych plam oraz grzybów i pleśni. Przy czym, gruntowanie ścian deweloperskich lub powierzchni po usunięciu starej warstwy należy dopasować do rodzaju i stanu podłoża, a także do farby. Innego produktu użyjemy w przypadku malowania ścian farbą akrylową, a innego farbą lateksową. Jeśli zależy nam na idealnie pomalowanych ścianach i trwałości farby należy poczekać z gruntowaniem do momentu zakończenia procesu wiązania tynku. Trwa on najczęściej od 3 do 4 tygodni. Gruntowanie ścian najlepiej jest przeprowadzać w temperaturze powyżej +10 stopni Celsjusza.

Pierwszym krokiem powinno być wymieszanie i ewentualne rozcieńczenie farby gruntującej zgodnie z zaleceniami producenta. Kolejny krok to zagruntowanie naroży i miejsc trudno dostępnych. Preparat gruntujący najlepiej nanosić w tym przypadku za pomocą pędzla lub mniejszego wałka. Natomiast pozostałą powierzchnię dobrze jest gruntować dużym wałkiem malarskim. Preparat należy nanosić od góry do dołu, co pozwoli zapobiec nieestetycznym smugom. Przy czym ważne jest, aby przestrzegać wymogów dotyczących czasu schnięcia farby oraz używać dobrej jakości chemii budowlanej. Aby mieć pewność, że unikniemy złego wyboru, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Ilość warstw gruntu powinniśmy dostosować do chłonności danego podłoża. Zazwyczaj wystarczy jedna warstwa preparatu, jednak grubsze tynki wymagają często dwóch aplikacji. Po nałożeniu gruntu warto przeprowadzić test chłonności za pomocą mokrej ściereczki lub gąbki. Test wyjdzie prawidłowo, gdy ściana po wyschnięciu nie będzie pochłaniała już wody. W innym przypadku konieczne jest nałożenie drugiej warstwy gruntu. Bardzo ważne, aby pamiętać o tym, że zbyt duża ilość gruntu może uniemożliwić dalsze malowanie, gdyż podłoże nie będzie chłonne i produkt zaschnie na powierzchni. Farbę nawierzchniową powinno się nakładać po około 4 godzinach od zagruntowania. Dopiero na tak przygotowanych ścianach można rozpocząć prace malarskie.

Średnia ocen: 5

Czytaj również


Jak niestandardowo wykończyć sufit?

Sufit jest często pomijany przy aranżowaniu wnętrz. A przecież metamorfozie można poddać nie tylko ściany.

Czym się kierować przy wyborze kasetonów do sufitu?

Kasetony sufitowe to materiał wykończeniowy, który doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jednak najczęściej znajdują

Klapy rewizyjne

Klapy rewizyjne to niewielkie ramki z drzwiczkami, najczęściej wykonane z aluminium. Dzięki nim możliwy jest

Sufity Armstrong

Sufity Armstrong to nowoczesne konstrukcje dedykowane biurom, sklepom, hotelom, szkołom, placówkom opieki zdrowotnej, dworcom, lotniskom

Profile do suchej zabudowy

Profile do suchej zabudowy są niezbędnymi elementami tego systemu wykorzystywanego do budowy sufitów podwieszanych, ścianek

Tynk silikonowy

Tynk silikonowy to popularny materiał elewacyjny. Do jego największych zalet należy duża uniwersalność, ponieważ łączy

Gładź szpachlowa

Gładź szpachlowa jest jedną z ostatnich powłok wykończeniowych ścian. Jej zastosowanie pozwala na uzyskanie idealnie

Chemia budowlana

Chemia budowlana to bardzo obszerna kategoria produktów, które są nieocenione na różnych etapach prac budowlanych,

Sucha zabudowa

Sucha zabudowa to nowoczesny system wykańczania wnętrz, który nie wymaga zastosowania wody zarobowej. Płyty montowane