Gruntowanie ścian przygotowuje podłoże do dalszych czynności. Jest ono konieczne przy nowych i niemalowanych wcześniej ścianach, z uwagi na ich chłonność i pylistość. Zaleca się także nałożenie gruntu w przypadku ścian w stanie deweloperskim, gdyż bardzo często są one pomalowane słabej jakości farbą. Gruntować powinno się także ściany po usunięciu ze starych farb, wszelkie plamy, zacieki czy poprawiane ubytki. Dzięki gruntowaniu ściana nie pochłania zbyt dużej ilości farby oraz łatwiej jest osiągnąć równą i jednolitą powłokę. Ponadto unikniemy smug i przebarwień. Z kolei gruntowanie ścian przed szpachlowaniem i tynkowaniem pozytywnie wpłynie na trwałość kolejnych warstw podłoża. Celem tego zabiegu jest także związanie cząstek znajdujących się w podłożu i ujednolicenie jego podłoża.
W przypadku ścian pomalowanych farbą dobrej jakości wystarczy je umyć i odtłuścić mydłem malarskim. Jeżeli nie wiemy, czy gruntowanie jest konieczne, możemy potrzeć dłonią powierzchnię ściany w kilku miejscach. Jeśli na naszej dłoni pozostanie biały osad, wówczas powinniśmy je zagruntować. Wykorzystuje się do tego farby i preparaty, które pomagają zniwelować różnice w fakturze czy barwie danego podłoża. Gruntowanie powierzchni przed malowaniem powoduje także zmniejszenie zużycia farby, gdyż zadowalający efekt możemy uzyskać już po pierwszym malowaniu.
Jak zauważa ekspert z firmy Baustoff-Metall: Pominięcie w pracach wykończeniowych gruntowania może doprowadzić do pękania i łuszczenia się farb, słabej przyczepności i jej zrywania podczas odklejania taśmy malarskiej. Co więcej, może to skutkować niejednorodną strukturą, słabą wytrzymałością, zaciekami i przebarwieniami.
Do gruntowania ścian przed malowaniem służą specjalne preparaty gruntujące i farby podkładowe. Przed przystąpieniem do pracy należy ścianę oczyścić z luźnych cząstek, starej farby, resztek tapety, tłustych plam oraz grzybów i pleśni. Przy czym, gruntowanie ścian deweloperskich lub powierzchni po usunięciu starej warstwy należy dopasować do rodzaju i stanu podłoża, a także do farby. Innego produktu użyjemy w przypadku malowania ścian farbą akrylową, a innego farbą lateksową. Jeśli zależy nam na idealnie pomalowanych ścianach i trwałości farby należy poczekać z gruntowaniem do momentu zakończenia procesu wiązania tynku. Trwa on najczęściej od 3 do 4 tygodni. Gruntowanie ścian najlepiej jest przeprowadzać w temperaturze powyżej +10 stopni Celsjusza.
Pierwszym krokiem powinno być wymieszanie i ewentualne rozcieńczenie farby gruntującej zgodnie z zaleceniami producenta. Kolejny krok to zagruntowanie naroży i miejsc trudno dostępnych. Preparat gruntujący najlepiej nanosić w tym przypadku za pomocą pędzla lub mniejszego wałka. Natomiast pozostałą powierzchnię dobrze jest gruntować dużym wałkiem malarskim. Preparat należy nanosić od góry do dołu, co pozwoli zapobiec nieestetycznym smugom. Przy czym ważne jest, aby przestrzegać wymogów dotyczących czasu schnięcia farby oraz używać dobrej jakości chemii budowlanej. Aby mieć pewność, że unikniemy złego wyboru, warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.
Ilość warstw gruntu powinniśmy dostosować do chłonności danego podłoża. Zazwyczaj wystarczy jedna warstwa preparatu, jednak grubsze tynki wymagają często dwóch aplikacji. Po nałożeniu gruntu warto przeprowadzić test chłonności za pomocą mokrej ściereczki lub gąbki. Test wyjdzie prawidłowo, gdy ściana po wyschnięciu nie będzie pochłaniała już wody. W innym przypadku konieczne jest nałożenie drugiej warstwy gruntu. Bardzo ważne, aby pamiętać o tym, że zbyt duża ilość gruntu może uniemożliwić dalsze malowanie, gdyż podłoże nie będzie chłonne i produkt zaschnie na powierzchni. Farbę nawierzchniową powinno się nakładać po około 4 godzinach od zagruntowania. Dopiero na tak przygotowanych ścianach można rozpocząć prace malarskie.
Sucha zabudowa to nowoczesny system wykańczania wnętrz, który nie wymaga zastosowania wody zarobowej. Płyty montowane
Sufity podwieszane należą do wyjątkowo stylowych i praktycznych dodatków wnętrzarskich. Nie tylko korzystnie wpływają na
System ocieplenia to wszystkie elementy, które są konieczne do wykonania pełnej termoizolacji budynku. Są to
Eliminują pogłos. Wyciszają pomieszczenia, w których się znajdują. Redukują hałas dochodzący z sąsiednich pokoi. Sufity
Sufity Armstrong to nowoczesne konstrukcje dedykowane biurom, sklepom, hotelom, szkołom, placówkom opieki zdrowotnej, dworcom, lotniskom
Kasetony sufitowe to elementy w postaci specjalnie przygotowanych płyt, które razem z odpowiednio wytrzymałym stelażem
Skład materiałów budowlanych powinien mieć bogaty asortyment, na bieżąco rozwijać swoją ofertę oraz zapewniać klientom
Sufit podwieszany Armstrong jest rozwiązaniem przeznaczonym przede wszystkim dla biur, hoteli, budynków użyteczności publicznej, sklepów
Materiały budowlane są niezbędne na etapie budowy, konserwacji czy remontowania różnych budowli. Aby dobrze spełniały