Jak niestandardowo wykończyć sufit?

Jak niestandardowo wykończyć sufit?

Sufit jest często pomijany przy aranżowaniu wnętrz. A przecież metamorfozie można poddać nie tylko ściany. W większości domów sufit pokryty jest jedynie farbą – przeważnie w białym kolorze. Biel jest oczywiście bezpiecznym kolorem, gdyż optycznie podwyższa wnętrze i dodaje mu centymetrów. Jednak nie musimy ograniczać się tylko do białej farby. Istnieje wiele pomysłów na niestandardowe wykończenie sufitu. Możemy z niego zrobić powierzchnię ozdobną i niezwykle oryginalną, która przyciągnie wzrok niebanalnym kolorem i formą oraz zapadnie w pamięci gościom odwiedzającym dom lub mieszkanie. Bez względu na to, czy remontujemy stare mieszkanie, czy urządzamy nowe, warto poświęcić trochę czasu na staranne wykończenie sufitu. Pamiętajmy jednak, że oryginalnie wykończony sufit dobrze sprawdzi się w prostych i minimalistycznych wnętrzach.

Sufit podwieszany daje nieskończone możliwości!

Sufity podwieszane stają się niemal standardem w nowym budownictwie. Dzięki nim możemy nadać dynamikę pomieszczeniu i zamontować ciekawe oświetlenie rozproszone lub punktowe w salonie, kuchni czy sypialni. Wystarczy wykonać sufit wielopoziomowy. Stosuje się go również w celu ukrycia nieestetycznych rur, przewodów, instalacji, pęknięć, ubytków farby i innych niedoskonałości stropu, które nie powinny być widoczne. Podwieszane elementy mogą przyjmować dowolny kształt, np. koła, kwadratu czy prostokąta. Sufit podwieszany może być wielopoziomowy – i w tym tkwi cały jego urok. W zależności od tego, na jakim efekcie nam zależy, możemy wybrać sufity akustyczne, metalowe, monolityczne, z funkcją ogrzewania i chłodzenia czy wyspy sufitowe.

Niestandardowym, a zarazem prostym w wykonaniu sposobem na oryginalny sufit są kasetony. Sufit kasetonowy zachwyca estetyką i gwarantuje maksymalną swobodę projektowania, gdyż istnieje możliwość zastosowania kwadratowych, okrągłych i szczelinowych perforacji o różnych rozmiarach. Płyty mają różną strukturę, wzory i dostępne są w bogatej gamie kolorów, dlatego każdy znajdzie idealne rozwiązanie dla swojego wnętrza. Najczęściej jednak znajdują one zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, urzędach, galeriach handlowych, szkołach czy obiektach medycznych. Sufity kasetonowe mogą być produkowane z różnych materiałów. To, jaki materiał wybierzemy, zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Do wyboru mamy m.in.: kasetony gipsowe, gipsowo-kartonowe, kasetony wykonane z wełny mineralnej, styropianu czy metalu. Dzięki nim możemy poprawić parametry akustyczne pomieszczenia, zapewnić komfort klimatyczny, zwiększyć ognioodporność, a przede wszystkim uzyskać indywidualne i niestandardowe wykończenie wnętrza.

Sufit napinany jako alternatywa dla tradycyjnego i podwieszanego sufitu

W sytuacji, gdy nie chcemy remontować całego sufitu lub jeśli nie podobają nam się sufity kasetonowe, możemy w każdej chwili sięgnąć po sufit napinany, który może być największą dekoracją salonu lub sypialni. Jest on zbudowany z fabrycznie ukształtowanej i przyciętej na wymiar błony wykonanej z PVC. Materiał ten napina się i mocuje za pomocą listew przyściennych. Montaż, jak i demontaż sufitu napinanego jest bardzo prosty i szybki. Można mu nadać praktycznie dowolny kształt za pomocą listew separujących i wypychających. Wyróżniają go niestandardowe walory estetyczne. Od tego, jaką powłokę, barwę, wzór i oświetlenie zastosujemy, zależeć będzie efekt końcowy.

Sufit może być gładki, mieć satynową powłokę, przedstawiać nadruk, a tym samym odzwierciedlać nasz indywidualny styl lub zainteresowania. Może być również podświetlony za pomocą taśm RGB. Dzięki materiałowi sufit jest rozciągliwy, odporny na wilgoć i wodę, nie odkształca się i łatwo jest go utrzymać w czystości. Napinany sufit sprawdzi się zdecydowanie lepiej w salonie, restauracji, hotelu czy klubie. Wykonuje się go na zamówienie, aby dopasować idealnie materiał z wszystkimi ścianami i krzywiznami. Montaż warto powierzyć profesjonalnej firmie, dzięki której sufit będzie wyglądał estetycznie i wyjątkowo.

Średnia ocen: 5

Czytaj również


Gdzie sprawdzają się sufity monolityczne?

Sufity monolityczne to nic innego, jak sufity podwieszane o stosunkowo lekkiej konstrukcji umieszczonej poniżej stropu,

Płyta karton-gips

Płyta karton-gips to popularny materiał budowlany, który na szeroką skalę wykorzystywany jest w wielu inwestycjach.

Jak niestandardowo wykończyć sufit?

Sufit jest często pomijany przy aranżowaniu wnętrz. A przecież metamorfozie można poddać nie tylko ściany.

Gładź szpachlowa

Gładź szpachlowa jest jedną z ostatnich powłok wykończeniowych ścian. Jej zastosowanie pozwala na uzyskanie idealnie

Kasetony sufitowe

Kasetony sufitowe to elementy w postaci specjalnie przygotowanych płyt, które razem z odpowiednio wytrzymałym stelażem

Płyty sufitowe z wełny mineralnej

Płyty sufitowe z wełny mineralnej to konstrukcje, które idealnie sprawdzają się w wielu miejscach. Z

Profile do suchej zabudowy

Profile do suchej zabudowy są niezbędnymi elementami tego systemu wykorzystywanego do budowy sufitów podwieszanych, ścianek

Chemia budowlana

Chemia budowlana to bardzo obszerna kategoria produktów, które są nieocenione na różnych etapach prac budowlanych,

Sufitowe panele akustyczne

Sufitowe panele akustyczne to główne elementy tworzące konstrukcję sufitu podwieszanego, który dodatkowo odznacza się wysokim