Sufity akustyczne

Sufity akustyczne

Sufity akustyczne to specjalnie opracowane konstrukcje, które gwarantują wysoki poziom tłumienia hałasów. Ich zastosowanie pozwala sprostać specyficznym wymaganiom akustyki pomieszczeń, które wynikają z rozporządzenia o warunkach technicznych dla budynków oraz ich usytuowania. Aby tego typu sufit prawidłowo spełniał swoje funkcje, musi być profesjonalnie wykonany i zamontowany. Kompleksową ofertę w tym zakresie posiada nasza firma Baustoff-Metall.

Spis treści:
Charakterystyka
Nowoczesna konstrukcja
Unikalne właściwości
Wysoka funkcjonalność
Duża uniwersalność
Wymagania montażowe
Ile kosztuje?

Czym charakteryzuje się akustyczny sufit podwieszany?

Akustyczny sufit podwieszany jest sposobem na odcięcie pomieszczeń od niechcianych dźwięków – zarówno powietrznych, jak i uderzeniowych. Wynika to z jego specyficznej budowy, która pozwala na uzyskanie powierzchni odpowiednio odseparowanej od konstrukcji budynku oraz wyeliminowanie drgań przenoszonych tą drogą.

Nowoczesna konstrukcja

Sufit tego typu zbudowany jest z jednej lub kilku płyt, które posiadają właściwości dźwiękochłonne. Do produkcji tych elementów bardzo dobrze nadaje się wełna mineralna o dużej sprężystości ze względu na współczynnik pochłaniania dźwięku na poziomie 0,8-1,0 αw. Surowiec ten jest w stanie zminimalizować przenoszony przez ściany hałas o różnym pochodzeniu, a także zredukować pogłos powstały na skutek nakładania się na siebie fal dźwiękowych. Do podwieszania takiego sufitu służą specjalne profile i linki mocowane na stropie, co dodatkowo prowadzi do zmniejszenia kubatury pomieszczenia. W praktyce takie wnętrze da się szybciej ogrzać, wykorzystując do tego mniej ciepła i osiągając niższe koszty eksploatacyjne.

Unikalne właściwości

Konstrukcje akustyczne posiadają specyficzne właściwości, które wynikają z zastosowanych materiałów. Należy do nich dźwiękochłonność, zapewniająca skuteczną eliminację pogłosu. Dźwięki stają się dzięki temu wyraźniejsze, ale nie towarzyszy im uciążliwy szum. Inną cenną właściwością jest dźwiękoizolacyjność, która wynika z zastosowania membran izolacyjnych. Sufit tego typu może efektywnie redukować hałasy dochodzące z pomieszczeń sąsiednich, a także powstrzymywać przedostawanie się dźwięków poza pokój z konstrukcją akustyczną. Takie warunki doskonale nadają się do prowadzenia rozmów czy wypoczynku.

Sufit akustyczny w kuchni

Wysoka funkcjonalność

Sufity tego typu skutecznie eliminują pogłos i wyciszają pomieszczenia, a także redukują hałas dochodzący zza ścian. Konstrukcje akustyczne znacząco podnoszą dzięki temu komfort wypoczynku, prowadzenia wykładów czy uczestniczenia w spotkaniach biznesowych. Do niedawna tego typu sufity montowano głównie w budynkach użyteczności publicznej i obiektach komercyjnych, jednak obecnie z ich zalet korzystają również prywatni inwestorzy. Konstrukcje te z powodzeniem sprawdzają się w domach i mieszkaniach, zapewniając ich wnętrzom wysoką dźwiękochłonność.

Duża uniwersalność

Poszczególne elementy wchodzące w skład systemu akustycznego są odpowiednio dopasowane. Poza materiałami budowlanymi dotyczy to również specjalnych wieszaków akustycznych oraz dylatacji obwodowej. Pominięcie części elementów lub ich wymiana na tańsze zamienniki sprawi, że zabezpieczenie przed przenoszeniem dźwięków może się okazać nieskuteczne. Wiąże się to bowiem z ryzykiem powstawania mostków akustycznych na łączeniach systemu bądź też występowaniem efektu tzw. pudła rezonansowego wewnątrz sufitu podwieszanego. Niedopatrzenia te wpływają negatywnie na efekt izolacji dźwięku, dlatego należy ich unikać.

Wymagania montażowe

W przypadku montażu takiej konstrukcji konieczne jest zwykle obniżenie pomieszczenia o minimum 10 cm lub więcej przy konieczności zastosowania sufitu krzyżowego. Jeżeli wykorzystane zostaną same maty akustyczne do izolacji, dociążenie stropu będzie niewystarczające przez jego dużą masywność. Sufity mają bowiem nieco większe wymagania izolacyjne niż dużo lżejsze od nich ściany. Standardowa konstrukcja z systemem akustycznym może być wznoszona na różnych stropach. Podstawową różnicą będzie rodzaj montowanych wieszaków akustycznych. Komfort eksploatacji dodatkowo podnosi odpowiednia izolacja ścian działowych, które dla lepszego wyciszenia pomieszczeń można połączyć z panelami ściennymi.

Cena paneli akustycznych do sufitu podwieszanego

Panele akustyczne na sufit podwieszany mają bardzo atrakcyjną cenę, a przy tym sprawdzają się w wielu zastosowaniach. Najczęściej wykorzystywane są w pomieszczeniach użytkowanych przez wiele osób jednocześnie, w których występuje dużo źródeł dźwięku. Dotyczy to np. biur, sal wykładowych, szkół, pokoi konferencyjnych, placówek opieki medycznej, hal koncertowych, studiów nagraniowych, dworców czy lotnisk. Ze względu na duże zróżnicowanie pod względem wymiarów, kształtów i parametrów koszty materiałów z naszego asortymentu, które są niezbędne do wykonania takiego sufitu, ustalamy indywidualnie. Zapraszamy do skorzystania z oferty Baustoff-Metall.

Średnia ocen: 0

Czytaj również


Sufity Armstrong

Sufity Armstrong to nowoczesne konstrukcje dedykowane biurom, sklepom, hotelom, szkołom, placówkom opieki zdrowotnej, dworcom, lotniskom

Skład materiałów budowlanych

Skład materiałów budowlanych powinien mieć bogaty asortyment, na bieżąco rozwijać swoją ofertę oraz zapewniać klientom

Tynk silikonowy

Tynk silikonowy to popularny materiał elewacyjny. Do jego największych zalet należy duża uniwersalność, ponieważ łączy

Jak zagruntować ściany przed malowaniem?

Gruntowanie ścian przygotowuje podłoże do dalszych czynności. Jest ono konieczne przy nowych i niemalowanych wcześniej

Sufity akustyczne

Sufity akustyczne to specjalnie opracowane konstrukcje, które gwarantują wysoki poziom tłumienia hałasów. Ich zastosowanie pozwala

Sufitowe panele akustyczne

Sufitowe panele akustyczne to główne elementy tworzące konstrukcję sufitu podwieszanego, który dodatkowo odznacza się wysokim

Płyta karton-gips

Płyta karton-gips to popularny materiał budowlany, który na szeroką skalę wykorzystywany jest w wielu inwestycjach.

Gdzie sprawdzają się sufity monolityczne?

Sufity monolityczne to nic innego, jak sufity podwieszane o stosunkowo lekkiej konstrukcji umieszczonej poniżej stropu,

System suchej zabudowy

System suchej zabudowy to szybka, łatwa i praktyczna technologia budowy różnych elementów konstrukcyjnych i wykańczania