Sucha zabudowa

Sucha zabudowa

Sucha zabudowa to nowoczesny system wykańczania wnętrz, który nie wymaga zastosowania wody zarobowej. Płyty montowane są bezpośrednio do stelaża bez użycia zaprawy tynkarskiej lub murarskiej, dzięki czemu podczas prac do pomieszczenia nie trafiają duże ilości wilgoci. Takie rozwiązanie nie tylko zwiększa komfort realizacji, ale też skraca jej czas w stosunku do wykorzystania zabudowy mokrej.

Spis treści:
Czym się wyróżnia?
Zalety i korzyści
Właściwości
Jakie są najważniejsze elementy?
Możliwości wykorzystania

Czym wyróżnia się system suchej zabudowy?

System suchej zabudowy jest wyjątkowo łatwą i szybką do wdrożenia technologią, wykorzystywaną do budowy ścian działowych, wykańczania elewacji czy zabudowy skosów poddasza. Specyfika takiej zabudowy w dużym stopniu wynika z rodzaju i właściwości elementów budulcowych, a także zasad ich stosowania. Podczas budowy domu można bowiem wykorzystać technologie zarówno mokre, jak i suche. Stosowanie klejów, zapraw tynkarskich oraz innych materiałów wymaga oczekiwania na ich wyschnięcie, co nie jest konieczne w przypadku wykorzystania różnego rodzaju płyt budowlanych. Bogatą ofertę produktów niezbędnych do wykonania takiej zabudowy posiada nasza firma Baustoff-Metall.

Zalety i korzyści

System płyt kartonowo-gipsowych w niewielkim stopniu obciąża strop, a jednocześnie zapewnia inwestorom duże możliwości podczas projektowania wnętrza. Poszczególne elementy da się szybko zdemontować, co pozwala na wygodną zmianę aranżacji pomieszczenia. Metoda ta jest świetnie dostosowana do zróżnicowanych wymagań technicznych i konstrukcyjnych. Niemałą zaletą tego systemu pozostaje również duża wydajność, która znacząco przewyższa konwencjonalne rozwiązania. Wiele metod nie jest bowiem w stanie zagwarantować podobnych efektów co sucha zabudowa bądź też może je zapewnić jedynie przy znacznie większym nakładzie pracy. Dodatkowo system płyt kartonowo-gipsowych jest kompletny, dzięki czemu zawiera wszystkie elementy niezbędne do przeprowadzenia montażu. Gotowa konstrukcja jest lekka, a jej przygotowanie odbywa się w czystości.

Płyta karton gips

Właściwości

Tego rodzaju system służy do wykańczania wnętrz budowanych na sucho, czyli bez wykorzystania zapraw mokrych. Jego elementy są najczęściej przykręcane, co znacząco przyspiesza realizację prac i niweluje konieczność robienia przerw technologicznych wydłużających cały proces. Takie rozwiązanie przekłada się też na łatwość wykonania zabudowy, co wynika ze specyfiki wykorzystywanych płyt. Zastosowanie ich zgodnie z instrukcją sprawi, że konstrukcja będzie wytrzymała przez lata. System tego typu można wykorzystać zarówno podczas wykańczania nowych domów, jak i przy różnych pracach remontowych, renowacyjnych czy modernizacyjnych. Za jego pomocą da się zamaskować wadliwe fragmenty ścian lub sprawnie dobudować nowe elementy, np. wstawiając ściankę działową. System ten ułatwia realizację prac, zapewniając jednocześnie ochronę przed hałasem, wilgocią, ciepłem czy ogniem.

Profile i materiały – jakie są najważniejsze elementy suchej zabudowy?

Najważniejsze elementy suchej zabudowy to przede wszystkim wysokiej jakości profile budowlane, do których produkcji wykorzystywane są odpowiednie materiały. Za ich pomocą można wznieść ścianę działową czy wykończyć skosy poddasza. Najpopularniejszym rozwiązaniem konstrukcyjnym są płyty gipsowo-kartonowe. W łazience można zastosować ich odmianę o właściwościach wodoodpornych, a do wzniesienia zabudowy kominka – odmianę ognioodporną. Profile mogą być wykonane z aluminium czy stali. Występują one w gotowych systemach np. sufitowych czy przyściennych. Montaż całości odbywa się przy wykorzystaniu wkrętów i śrub, a do wykończenia służą odpowiednie taśmy, narożniki czy szpilki. W takim systemie wykorzystywane są również podkładki i przekładki, pozwalające na wyeliminowanie przenoszenia drgań.

Możliwości wykorzystania

Realizacja prac na sucho w wielu zastosowaniach zastępuje inne technologie. Dotyczy to np. zabudowy skosów poddasza. Płyty gipsowo-kartonowe są lekkie, dzięki czemu mogą być docinane i profilowane w sposób optymalnie dostosowany do praktycznie każdej przestrzeni. Z elementów o właściwościach elastycznych da się wznosić nawet konstrukcje krzywoliniowe, np. w celu ukrycia przewodów instalacyjnych. Dużą popularność zyskują także obudowy kominków i sufity podwieszane tworzone w tym systemie. Dzięki systemowi można łatwo wznosić lekkie ściany działowe, co doskonale sprawdza się podczas adaptacji poddasza. Gotowa konstrukcja jest dużo lżejsza od murowanej, dzięki czemu spełnia wymagania stropów wykluczających nadmierne obciążenie. Z takich płyt da się zbudować nawet podłogę, bez konieczności oczekiwania na wyschnięcie wylewki – wystarczy jedynie ułożyć suchy jastrych, a na nim posadzkę. Technologia ta sprawdza się też w przypadku poddaszy o nieznanej nośności czy stropów z belek drewnianych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Średnia ocen: 5

Czytaj również


Płyty sufitowe z wełny mineralnej

Płyty sufitowe z wełny mineralnej to konstrukcje, które idealnie sprawdzają się w wielu miejscach. Z

Jak niestandardowo wykończyć sufit?

Sufit jest często pomijany przy aranżowaniu wnętrz. A przecież metamorfozie można poddać nie tylko ściany.

Chemia budowlana

Chemia budowlana to bardzo obszerna kategoria produktów, które są nieocenione na różnych etapach prac budowlanych,

Kasetony sufitowe

Kasetony sufitowe to elementy w postaci specjalnie przygotowanych płyt, które razem z odpowiednio wytrzymałym stelażem

Profile do suchej zabudowy

Profile do suchej zabudowy są niezbędnymi elementami tego systemu wykorzystywanego do budowy sufitów podwieszanych, ścianek

Kasetony sufitowe Armstrong

Kasetony sufitowe Armstrong to modułowe elementy konstrukcyjne, za pomocą których można wykonać wyjątkowo stylowy i

Sufit podwieszany Armstrong

Sufit podwieszany Armstrong jest rozwiązaniem przeznaczonym przede wszystkim dla biur, hoteli, budynków użyteczności publicznej, sklepów

Sufity akustyczne

Sufity akustyczne to specjalnie opracowane konstrukcje, które gwarantują wysoki poziom tłumienia hałasów. Ich zastosowanie pozwala

Skład budowlany

Dobry skład budowlany powinien być odpowiednio zaopatrzony, oferować materiały jak najlepszej jakości i proponować przystępne