Czym się kierować przy wyborze kasetonów do sufitu?

Czym się kierować przy wyborze kasetonów do sufitu?

Kasetony sufitowe to materiał wykończeniowy, który doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jednak najczęściej znajdują zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, urzędach, galeriach handlowych, obiektach medycznych i edukacyjnych czy w kinach. Kasetony mogą być wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, metalu, filcu, siatki cięto ciągnionej, skalnej wełny mineralnej czy drewna. Za ich pomocą można łatwo obniżyć wysokość pomieszczeń oraz estetycznie schować przewody od wentylacji i klimatyzacji, sieci kablowe i inne instalacje poprowadzone pod stropem. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, gdyż płyty sufitowe są w pełni demontowalne, tzn. można je wyjąć w celu wykonania prac konserwacyjnych lub naprawy instalacji.

W zależności od rodzaju płyty kasetonowe mogą zapewniać komfort klimatyczny (płyty gipsowo-kartonowe regulują wilgoć w pomieszczeniach) oraz komfort akustyczny – po zastosowaniu płyt kasetonowych perforowanych lub pochłaniających dźwięk. Co więcej, są one bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Istnieje możliwość zastosowania kwadratowych, okrągłych, jak i szczelinowych perforacji o różnych rozmiarach. Montaż sufitów kasetonowych odbywa się na metalowym stelażu, który stanowi konstrukcję nośną. Kasetony mają zróżnicowane krawędzie, które pozwalają na kreowanie ciekawych i niepowtarzalnych efektów.

Jakie rodzaje kasetonów sufitowych są do wyboru?

Sufity kasetonowe można zakupić w bardzo różnej postaci i kolorystyce. Producenci oferują szeroką gamę kasetonów do montażu sufitowego. Mogą być one wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, wełny mineralnej czy metalu. Sufity mineralne są doskonałym izolatorem termicznym. Nie przyjmują także kurzu i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Dużą popularnością cieszą się sufity mineralne modułowe, które są lekkie i cechują się prostym montażem oraz wysokim standardem akustycznym pomieszczeń. Ze względu na wykończenie krawędzi płyt sufitowych, można je podzielić na trzy grupy, tj.:

  • A – całkowicie odsłonięte sufity – konstrukcja widoczna,
  • E – częściowo odsłonięte sufity – konstrukcja częściowo widoczna,
  • X – całkowicie zasłonięte – konstrukcja ukryta.

Występują one najczęściej w wymiarach 60 × 60 cm. Jest to najpopularniejszy wymiar kasetonów. Jednak ich wymiary mogą być różne, np. 120 × 60 cm, co da bardzo ładne efekty na suficie. Ciekawym rozwiązaniem pod względem estetyki są także wyspy akustyczne, które mogą mieć formę modułowych płyt sufitowych osadzonych w klasycznej konstrukcji nośnej z profilem obwodowym lub bezramowych wysp o dowolnym kształcie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sufitów kasetonowych?

To, jakie kasetony dobierzemy, zależy nie tylko od naszych preferencji dotyczących kolorystyki i wyglądu. Istotny jest także materiał wykonania i zastosowanie. W zależności od potrzeb możemy za ich pomocą zapewnić w pomieszczeniu lepszą akustykę czy zmniejszyć powierzchnię wymagającą ogrzewania.

Jak zauważa ekspert z firmy Baustoff-Metall: kasetony spełniają różne funkcje, np. ochronne, termoizolacyjne czy wygłuszające. Zatrzymują one ciepło w pomieszczeniu i zapewniają komfort klimatyczny. Jedne kasetony będą trwalsze i odporne na odkształcenia, a inne mniej. Warto wybrać takie, które będą łatwe i szybkie w montażu, wytrzymałe oraz nie będą wymagać szczególnych zabiegów czyszczących i konserwacyjnych.

Co więcej, niektóre rodzaje płyt są ogniotrwałe, co zwiększa bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Inne są odporne na rozwój bakterii i grzybów, a jeszcze inne są mało podatne na osadzanie się kurzu, co ma duże znaczenie dla alergików. Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia oraz wykorzystaniu światła dziennego, warto wybrać sufity kasetonowe w kolorze białym. W przypadku problemów z wyborem idealnego rozwiązania dobrze jest skorzystać z profesjonalnego doradztwa.

Średnia ocen: 0

Czytaj również


Sucha zabudowa

Sucha zabudowa to nowoczesny system wykańczania wnętrz, który nie wymaga zastosowania wody zarobowej. Płyty montowane

Kasetony sufitowe Armstrong

Kasetony sufitowe Armstrong to modułowe elementy konstrukcyjne, za pomocą których można wykonać wyjątkowo stylowy i

Kasetony sufitowe

Kasetony sufitowe to elementy w postaci specjalnie przygotowanych płyt, które razem z odpowiednio wytrzymałym stelażem

Tynk silikonowy

Tynk silikonowy to popularny materiał elewacyjny. Do jego największych zalet należy duża uniwersalność, ponieważ łączy

Czym są sufity akustyczne i gdzie mają zastosowanie?

Eliminują pogłos. Wyciszają pomieszczenia, w których się znajdują. Redukują hałas dochodzący z sąsiednich pokoi. Sufity

Sufity kasetonowe

Sufity kasetonowe to konstrukcje zbudowane z wytrzymałego stelaża oraz odpowiednich płyt, których układ można łatwo

Gładź szpachlowa

Gładź szpachlowa jest jedną z ostatnich powłok wykończeniowych ścian. Jej zastosowanie pozwala na uzyskanie idealnie

Wełna mineralna

Wełna mineralna jest materiałem o naturalnym pochodzeniu, który doskonale sprawdza się w izolacji termicznej oraz

Czym się kierować przy wyborze kasetonów do sufitu?

Kasetony sufitowe to materiał wykończeniowy, który doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jednak najczęściej znajdują