Czym się kierować przy wyborze kasetonów do sufitu?
Czym się kierować przy wyborze kasetonów do sufitu?

Kasetony sufitowe to materiał wykończeniowy, który doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jednak najczęściej znajdują zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, urzędach, galeriach handlowych, obiektach medycznych i edukacyjnych czy w kinach. Kasetony mogą być wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, metalu, filcu, siatki cięto ciągnionej, skalnej wełny mineralnej czy drewna. Za ich pomocą można łatwo obniżyć wysokość pomieszczeń oraz estetycznie schować przewody od wentylacji i klimatyzacji, sieci kablowe i inne instalacje poprowadzone pod stropem. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, gdyż płyty sufitowe są w pełni demontowalne, tzn. można je wyjąć w celu wykonania prac konserwacyjnych lub naprawy instalacji.

W zależności od rodzaju płyty kasetonowe mogą zapewniać komfort klimatyczny (płyty gipsowo-kartonowe regulują wilgoć w pomieszczeniach) oraz komfort akustyczny – po zastosowaniu płyt kasetonowych perforowanych lub pochłaniających dźwięk. Co więcej, są one bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Istnieje możliwość zastosowania kwadratowych, okrągłych, jak i szczelinowych perforacji o różnych rozmiarach. Montaż sufitów kasetonowych odbywa się na metalowym stelażu, który stanowi konstrukcję nośną. Kasetony mają zróżnicowane krawędzie, które pozwalają na kreowanie ciekawych i niepowtarzalnych efektów.

Jakie rodzaje kasetonów sufitowych są do wyboru?

Sufity kasetonowe można zakupić w bardzo różnej postaci i kolorystyce. Producenci oferują szeroką gamę kasetonów do montażu sufitowego. Mogą być one wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, wełny mineralnej czy metalu. Sufity mineralne są doskonałym izolatorem termicznym. Nie przyjmują także kurzu i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Dużą popularnością cieszą się sufity mineralne modułowe, które są lekkie i cechują się prostym montażem oraz wysokim standardem akustycznym pomieszczeń. Ze względu na wykończenie krawędzi płyt sufitowych, można je podzielić na trzy grupy, tj.:

  • A – całkowicie odsłonięte sufity – konstrukcja widoczna,
  • E – częściowo odsłonięte sufity – konstrukcja częściowo widoczna,
  • X – całkowicie zasłonięte – konstrukcja ukryta.

Występują one najczęściej w wymiarach 60 × 60 cm. Jest to najpopularniejszy wymiar kasetonów. Jednak ich wymiary mogą być różne, np. 120 × 60 cm, co da bardzo ładne efekty na suficie. Ciekawym rozwiązaniem pod względem estetyki są także wyspy akustyczne, które mogą mieć formę modułowych płyt sufitowych osadzonych w klasycznej konstrukcji nośnej z profilem obwodowym lub bezramowych wysp o dowolnym kształcie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sufitów kasetonowych?

To, jakie kasetony dobierzemy, zależy nie tylko od naszych preferencji dotyczących kolorystyki i wyglądu. Istotny jest także materiał wykonania i zastosowanie. W zależności od potrzeb możemy za ich pomocą zapewnić w pomieszczeniu lepszą akustykę czy zmniejszyć powierzchnię wymagającą ogrzewania.

Jak zauważa ekspert z firmy Baustoff-Metall: kasetony spełniają różne funkcje, np. ochronne, termoizolacyjne czy wygłuszające. Zatrzymują one ciepło w pomieszczeniu i zapewniają komfort klimatyczny. Jedne kasetony będą trwalsze i odporne na odkształcenia, a inne mniej. Warto wybrać takie, które będą łatwe i szybkie w montażu, wytrzymałe oraz nie będą wymagać szczególnych zabiegów czyszczących i konserwacyjnych.

Co więcej, niektóre rodzaje płyt są ogniotrwałe, co zwiększa bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Inne są odporne na rozwój bakterii i grzybów, a jeszcze inne są mało podatne na osadzanie się kurzu, co ma duże znaczenie dla alergików. Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia oraz wykorzystaniu światła dziennego, warto wybrać sufity kasetonowe w kolorze białym. W przypadku problemów z wyborem idealnego rozwiązania dobrze jest skorzystać z profesjonalnego doradztwa.

Czytaj również


Gdzie sprawdzają się sufity monolityczne?

Sufity monolityczne to nic innego, jak sufity podwieszane o stosunkowo lekkiej konstrukcji umieszczonej poniżej stropu,

Czym się kierować przy wyborze kasetonów do sufitu?

Kasetony sufitowe to materiał wykończeniowy, który doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jednak najczęściej znajdują

Czym są sufity akustyczne i gdzie mają zastosowanie?

Eliminują pogłos. Wyciszają pomieszczenia, w których się znajdują. Redukują hałas dochodzący z sąsiednich pokoi. Sufity