Gładź szpachlowa

Gładź szpachlowa

Gładź szpachlowa jest jedną z ostatnich powłok wykończeniowych ścian. Jej zastosowanie pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, a tym samym przygotowanie do malowania czy pokrycia tapetą. Gładź z powodzeniem pokrywa wszelkie zadrapania i nierówności, zapewniając odpowiednią estetykę ścian i wysoki standard wykończenia. Do jej wykonywania przeznaczane są specjalne materiały budowlane, dostępne w formie mas gotowych lub przeznaczonych do rozrobienia z wodą.

Spis treści:
Czym się charakteryzuje?
Gipsowa
Polimerowa
Cementowa
Wapienna
Kiedy będzie najlepsza?
Możliwości wykorzystania

Czym charakteryzuje się gipsowa lub polimerowa gładź szpachlowa oraz która jest bezpyłowa i nakładana na mokro?

Gładź szpachlowa gipsowa może być w zależności od rodzaju bezpyłowa i nakładana na mokro, a do najczęściej stosowanych rozwiązań należy bez wątpienia gładź gipsowa lub polimerowa. Takie produkty znajdziesz w ofercie naszej firmy Baustoff-Metall, gdzie dostępne są również inne wyroby chemii budowlanej. Wybór konkretnej gładzi powinien zależeć od rodzaju zastosowanego podłoża, a także pożądanych właściwości masy.

Wersja gipsowa

Gładź gipsowa składa się z drobno zmielonego, naturalnego lub syntetycznego gipsu oraz wypełniacza i innych dodatków poprawiających przyczepność masy. Produkt ten występuje w formie sypkiej, którą trzeba rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach. Gładzie z gipsu naturalnego i syntetycznego pozwalają na uzyskanie bardzo dużej gładkości. Te pierwsze charakteryzują się dość długim procesem wiązania i wysokim poziomem bieli, natomiast drugie wykazują większą wytrzymałość na urazy mechaniczne. Gładź gipsowa może być stosowana na różnych powierzchniach, w tym cementowych, cementowo-wapiennych, betonowych czy gipsowo-kartonowych.

Wersja polimerowa

Gładzie polimerowe wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, a także wysoką odpornością na niskie i wysokie temperatury. Do ich zalet należy też duża wytrzymałość mechaniczna. Za pomocą gładzi polimerowej może uzyskać gładką i równą powierzchnię. Wyroby te występują w formie mieszanki suchej lub gotowej masy. Jako gładź bezpyłowa nie wymaga szlifowania, a tym samym niweluje problem z pyłem powstałym podczas wykonywania tej czynności. Wyroby te mogą być z powodzeniem stosowane na różne podłoża nośne, w tym gipsowe, cementowe, betonowe, cementowo-wapienne czy kartonowo-gipsowe.

Roboty wykończeniowe

Wersja cementowa

Gładzie cementowe są bardzo trwałe, ponieważ składają się głównie z cementu o dobrych właściwościach wytrzymałościowych. Ich skład bazuje również na wypełniaczach skalnych i dodatkach podnoszących komfort pracy. Gładzie te nie pozostawiają idealnie gładkiej powierzchni, ale nie wymagają szlifowania i posiadają zwartą strukturę. Z tego względu zapobiegają rysom i pęknięciom, a także są dobrze zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Gładzie te sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie czy łazienki. Z powodzeniem nadają się też do likwidowania i uzupełniania ubytków czy wyrównywania chropowatej powierzchni. Gładź cementowa może być stosowana na podłoża cementowe, cementowo-wapienne i betonowe.

Wersja wapienna

Gładź wapienna stanowi mieszaninę kruszyw, mączki wapiennej, wapna hydratyzowanego oraz białego cementu. Do jej zalet należy wysoka zdolność do przepuszczania pary wodnej, łatwa przyczepność oraz optymalna ochrona przed przegrzaniem czy pleśnią i grzybami. Gładzie wapienne sprawdzają się w pomieszczeniach suchych, a także tych o sporej wilgotności. Ich istotnym atutem jest prostata aplikacji. Gładź wapienną można nakładać na mokro, uzyskując idealnie gładką powierzchnię. Po nałożeniu nie wymaga szlifowania i doskonale sprawdza się w przypadku podłoży wapiennych, cementowo-wapiennych czy kartonowo-gipsowych.

Kiedy gotowa gładź szpachlowa wykończeniowa będzie najlepsza?

Gotowa wykończeniowa gładź szpachlowa będzie najlepsza w większości przypadków, ponieważ zapewnia większą wygodę pracy i oszczędza sporo czasu. Wyroby w takiej formie bazują na odpowiednim spoiwie, które ulega wiązaniu i twardnieniu. Po nałożeniu na ścianę, warstwa gładzi pozostaje miękka aż do całkowitego wyschnięcia. Gładzie gotowe bardzo dobrze nadają się do cienkiego szpachlowania. Wyroby sypkie mają natomiast postać suchego proszku i bazują głównie na gipsie lub cemencie. Ich twardnienie następuje w ok. 1,5 godziny po zmieszaniu z wodą, co odbywa się w procesie wiązania chemicznego. Gładzie sypkie mogą być nakładane nawet w grubych warstwach.

Możliwości wykorzystania

Podłożem pod gładź najczęściej są tynki wewnętrzne, w tym cementowe, wapienne, gipsowe i polimerowe. Wyroby te można stosować również na większość typowych podłoży budowlanych, włącznie z betonem, bloczkami betonowymi, gazobetonem czy płytami kartonowo-gipsowymi. Jako podłoża pod gładź służą też powłoki z farb olejnych, emulsyjnych czy ftalowych. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, a także sprawdzenia aktualnej oferty.

Średnia ocen: 0

Czytaj również


Wełna mineralna

Wełna mineralna jest materiałem o naturalnym pochodzeniu, który doskonale sprawdza się w izolacji termicznej oraz

System suchej zabudowy

System suchej zabudowy to szybka, łatwa i praktyczna technologia budowy różnych elementów konstrukcyjnych i wykańczania

Chemia budowlana

Chemia budowlana to bardzo obszerna kategoria produktów, które są nieocenione na różnych etapach prac budowlanych,

Jak niestandardowo wykończyć sufit?

Sufit jest często pomijany przy aranżowaniu wnętrz. A przecież metamorfozie można poddać nie tylko ściany.

Tynk silikonowy

Tynk silikonowy to popularny materiał elewacyjny. Do jego największych zalet należy duża uniwersalność, ponieważ łączy

Sufitowe panele akustyczne

Sufitowe panele akustyczne to główne elementy tworzące konstrukcję sufitu podwieszanego, który dodatkowo odznacza się wysokim

Sufity kasetonowe

Sufity kasetonowe to konstrukcje zbudowane z wytrzymałego stelaża oraz odpowiednich płyt, których układ można łatwo

Skład materiałów budowlanych

Skład materiałów budowlanych powinien mieć bogaty asortyment, na bieżąco rozwijać swoją ofertę oraz zapewniać klientom

Profile do suchej zabudowy

Profile do suchej zabudowy są niezbędnymi elementami tego systemu wykorzystywanego do budowy sufitów podwieszanych, ścianek