Czym się kierować przy wyborze kasetonów do sufitu?

Czym się kierować przy wyborze kasetonów do sufitu?

Kasetony sufitowe to materiał wykończeniowy, który doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jednak najczęściej znajdują zastosowanie w pomieszczeniach biurowych, urzędach, galeriach handlowych, obiektach medycznych i edukacyjnych czy w kinach. Kasetony mogą być wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, metalu, filcu, siatki cięto ciągnionej, skalnej wełny mineralnej czy drewna. Za ich pomocą można łatwo obniżyć wysokość pomieszczeń oraz estetycznie schować przewody od wentylacji i klimatyzacji, sieci kablowe i inne instalacje poprowadzone pod stropem. Jest to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, gdyż płyty sufitowe są w pełni demontowalne, tzn. można je wyjąć w celu wykonania prac konserwacyjnych lub naprawy instalacji.

W zależności od rodzaju płyty kasetonowe mogą zapewniać komfort klimatyczny (płyty gipsowo-kartonowe regulują wilgoć w pomieszczeniach) oraz komfort akustyczny – po zastosowaniu płyt kasetonowych perforowanych lub pochłaniających dźwięk. Co więcej, są one bardzo trwałe i łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Istnieje możliwość zastosowania kwadratowych, okrągłych, jak i szczelinowych perforacji o różnych rozmiarach. Montaż sufitów kasetonowych odbywa się na metalowym stelażu, który stanowi konstrukcję nośną. Kasetony mają zróżnicowane krawędzie, które pozwalają na kreowanie ciekawych i niepowtarzalnych efektów.

Jakie rodzaje kasetonów sufitowych są do wyboru?

Sufity kasetonowe można zakupić w bardzo różnej postaci i kolorystyce. Producenci oferują szeroką gamę kasetonów do montażu sufitowego. Mogą być one wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, wełny mineralnej czy metalu. Sufity mineralne są doskonałym izolatorem termicznym. Nie przyjmują także kurzu i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Dużą popularnością cieszą się sufity mineralne modułowe, które są lekkie i cechują się prostym montażem oraz wysokim standardem akustycznym pomieszczeń. Ze względu na wykończenie krawędzi płyt sufitowych, można je podzielić na trzy grupy, tj.:

  • A – całkowicie odsłonięte sufity – konstrukcja widoczna,
  • E – częściowo odsłonięte sufity – konstrukcja częściowo widoczna,
  • X – całkowicie zasłonięte – konstrukcja ukryta.

Występują one najczęściej w wymiarach 60 × 60 cm. Jest to najpopularniejszy wymiar kasetonów. Jednak ich wymiary mogą być różne, np. 120 × 60 cm, co da bardzo ładne efekty na suficie. Ciekawym rozwiązaniem pod względem estetyki są także wyspy akustyczne, które mogą mieć formę modułowych płyt sufitowych osadzonych w klasycznej konstrukcji nośnej z profilem obwodowym lub bezramowych wysp o dowolnym kształcie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sufitów kasetonowych?

To, jakie kasetony dobierzemy, zależy nie tylko od naszych preferencji dotyczących kolorystyki i wyglądu. Istotny jest także materiał wykonania i zastosowanie. W zależności od potrzeb możemy za ich pomocą zapewnić w pomieszczeniu lepszą akustykę czy zmniejszyć powierzchnię wymagającą ogrzewania.

Jak zauważa ekspert z firmy Baustoff-Metall: kasetony spełniają różne funkcje, np. ochronne, termoizolacyjne czy wygłuszające. Zatrzymują one ciepło w pomieszczeniu i zapewniają komfort klimatyczny. Jedne kasetony będą trwalsze i odporne na odkształcenia, a inne mniej. Warto wybrać takie, które będą łatwe i szybkie w montażu, wytrzymałe oraz nie będą wymagać szczególnych zabiegów czyszczących i konserwacyjnych.

Co więcej, niektóre rodzaje płyt są ogniotrwałe, co zwiększa bezpieczeństwo w przypadku pożaru. Inne są odporne na rozwój bakterii i grzybów, a jeszcze inne są mało podatne na osadzanie się kurzu, co ma duże znaczenie dla alergików. Jeżeli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia oraz wykorzystaniu światła dziennego, warto wybrać sufity kasetonowe w kolorze białym. W przypadku problemów z wyborem idealnego rozwiązania dobrze jest skorzystać z profesjonalnego doradztwa.

Średnia ocen: 5

Czytaj również


Nowoczesny sufit podwieszany w salonie

Nowoczesny sufit podwieszany w salonie to świetne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w wielu domach

Płyty wodoodporne

Płyty wodoodporne to nowoczesne materiały budowlane, które odznaczają się podwyższoną wytrzymałością na oddziaływanie wody. Z

Sufity Armstrong

Sufity Armstrong to nowoczesne konstrukcje dedykowane biurom, sklepom, hotelom, szkołom, placówkom opieki zdrowotnej, dworcom, lotniskom

Farba elewacyjna silikonowa

Farba elewacyjna silikonowa jest wszechstronnym produktem, który bardzo dobrze sprawdza się w zastosowaniach zewnętrznych. Jej

Wełna mineralna

Wełna mineralna jest materiałem o naturalnym pochodzeniu, który doskonale sprawdza się w izolacji termicznej oraz

System suchej zabudowy

System suchej zabudowy to szybka, łatwa i praktyczna technologia budowy różnych elementów konstrukcyjnych i wykańczania

Klej do płytek

Klej do płytek wymagany jest zawsze i wszędzie tam, gdzie układana jest glazura. Przyklejanie płytek

Sufitowe panele akustyczne

Sufitowe panele akustyczne to główne elementy tworzące konstrukcję sufitu podwieszanego, który dodatkowo odznacza się wysokim

Płyta karton-gips

Płyta karton-gips to popularny materiał budowlany, który na szeroką skalę wykorzystywany jest w wielu inwestycjach.