Czym są sufity akustyczne i gdzie mają zastosowanie?
Czym są sufity akustyczne i gdzie mają zastosowanie?

Eliminują pogłos. Wyciszają pomieszczenia, w których się znajdują. Redukują hałas dochodzący z sąsiednich pokoi. Sufity akustyczne to nowy sposób na zagwarantowanie sobie komfortu podczas pracy, spotkań biznesowych czy prowadzenia wykładu. Elementy te do niedawna były montowane głównie w obiektach komercyjnych i budynkach użyteczności publicznej. Ostatnio zalety tych produktów zaczęli doceniać również prywatni inwestorzy, którzy coraz chętniej zakładają je w domach, a nawet mieszkaniach. Czym jednak są podwieszane konstrukcje dźwiękochłonne?

Sufit akustyczny to konstrukcja składająca się z jednej lub kilku płyt wykonanych z dźwiękochłonnych materiałów. Najczęściej w procesie produkcji tych elementów wykorzystywana jest sprężysta wełna mineralna. Współczynnik pochłaniania dźwięku tego surowca to 0,8 – 1,0 αw. W praktyce oznacza to, że jest on w stanie zminimalizować hałas przenoszony przez ściany, w tym dźwięki powietrzne i uderzeniowe. Doskonale redukuje również pogłos powstający w wyniku nakładania się na siebie fal dźwiękowych.

Podwieszane sufity akustyczne są mocowane na stropie za pomocą specjalnych profili i stalowych linek. Dzięki temu, montując te konstrukcje w danym pomieszczeniu, można zmniejszyć jego kubaturę. Co to właściwie znaczy? Że można je szybko ogrzać, wykorzystując mniej ciepła niż dotychczas. To z kolei przekłada się na niższe opłaty za ogrzewanie.

Właściwości akustyczne sufitów podwieszanych

Co sprawia, że dany sufit podwieszany można określić mianem akustycznego? O tym decydują jego właściwości – zapewnione przez materiał, z którego konstrukcja została wykonana.

Każdy tego typu produkt powinien mieć następujące właściwości:

 1. Dźwiękochłonność – współczynnik ten oznacza, że sufit eliminuje pogłos powstający w wyniku odbijania i nakładania się na siebie fal dźwiękowych. Konstrukcja ta sprawia, że dźwięki stają się wyraźniejsze, ale nie męczą uszu, ponieważ nie towarzyszy im uciążliwy szum.
 2. Dźwiękoizolacyjność – uzyskiwana m.in. za sprawą specjalnych membran izolacyjnych. Wyposażony w nie sufit redukuje hałasy dochodzące z sąsiednich pomieszczeń. Ponadto dzięki nim dźwięki nie przedostają się poza pokój, w którym znajduje się konstrukcja akustyczna. To sprzyja prowadzeniu poufnych, biznesowych rozmów.

Żeby zapewnić sobie jak największy komfort akustyczny, warto zwrócić uwagę nie tylko na akustykę sufitu, ale także ścian. Ścianki działowe z płyty kartonowo-gipsowej oraz panele ścienne pozwolą Ci jeszcze lepiej wyciszyć pomieszczenie.

Gdzie sufity akustyczne sprawdzą się najlepiej?

Można pokusić się o stwierdzenie, że lista miejsc, w których sprawdzą się sufity akustyczne, nie ma końca. Mamy na myśli wszystkie pomieszczenia, gdzie przebywa wiele osób i tym samym powstaje dużo źródeł dźwięku, czyli:

 • biura,
 • sale wykładowe,
 • szkoły,
 • placówki opieki medycznej,
 • pokoje konferencyjne,
 • hale koncertowe,
 • studia nagraniowe,
 • lotniska,
 • dworce.

Czytaj również


Jak niestandardowo wykończyć sufit?

Sufit jest często pomijany przy aranżowaniu wnętrz. A przecież metamorfozie można poddać nie tylko ściany.

Jak zagruntować ściany przed malowaniem?

Gruntowanie ścian przygotowuje podłoże do dalszych czynności. Jest ono konieczne przy nowych i niemalowanych wcześniej

Gdzie sprawdzają się sufity monolityczne?

Sufity monolityczne to nic innego, jak sufity podwieszane o stosunkowo lekkiej konstrukcji umieszczonej poniżej stropu,

Czym się kierować przy wyborze kasetonów do sufitu?

Kasetony sufitowe to materiał wykończeniowy, który doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jednak najczęściej znajdują